Ieškoti ...

2011 m. sausio 19 d., trečiadienis

Daugiabučių prižiūrėtojams nuėmė apynasrį

Dvejus metus rengtas dokumentas, turėjęs suteikti šiek tiek skaidrumo bei daugiabučius administruojančioms įmonėms uždėti apynasrius, slapčia, kone per naktį, buvo pakeistas taip, kad administratoriai nuo šiol galės viską - ne tik organizuoti pirkimus, bet ir patys iš savęs pirkti. Tai dar labiau apsunkins daugiabučių renovacijos procesą.


Daugiabučių namų gyventojai jau daug metų pro langą žvelgia į duobėtus kiemus, perpildytus konteinerius, bandydami suprasti, kodėl turi mokėti pinigus į neva kaupiamąjį fondą daugiabučių administratoriui. Šie net nepaiso nuolatinio gyventojų pasipiktinimo dėl nežinia kam naudojamų lėšų, kai tos pačios duobės, perpildyti šiukšlėmis konteineriai, nuolat užsikemšančios kriauklės ar trūkinėjantys vamzdynai akis bado metų metus.

Porą metų buvo diskutuojama bei ieškoma būdų, kaip priversti administratorius atsiskaityti gyventojams už kiekvieną išleidžiamą jų litą bei užtikrinti darbų kokybę ir atitinkamą paslaugų kainą.

2010 metų kovo 10 dieną Vyriausybė patvirtino nutarimą "Dėl būstų ir kitų patalpų savininkų bendrosios nuosavybės administravimo pavyzdinių nuostatų patvirtinimo".

Tačiau ilgalaikių diskusijų dalyviai buvo šokiruoti sužinoję, jog prieš pat patvirtinant šį dokumentą 5.5 punkte staiga skliaustuose buvo įterpti nesuderinti žodžiai, kurie suteikia daugiabučio namo administratoriui teisę paslaugas teikti pačiam. Esą nuo šiol jis gali pats šiltinti namą, pats dengti stogą ir kt., nors jo pagrindinė funkcija yra ir turėtų būti - konkursų bei paslaugų pirkimo organizavimas.

Verslininkai neabejoja, kad šios norminio akto pataisos ne tik užkirs kelią kitoms įmonėms teikti daugiabučių remonto ar priežiūros paslaugas, bet dar labiau suvaržys renovacijos procesą. Juk jeigu pats administratorius teiks, pavyzdžiui, centralizuotos šilumos tiekimo paslaugas, kaip yra Vilniuje, tai vargu ar jis bus suinteresuotas mažinti namo šilumos sąnaudas.


Paslaugas pirks iš savęs

Kaip LŽ teigė prisistatyti nenorėjęs ekspertas (vardas ir pavardė redakcijai žinoma), dvejus metus buvo koreguojami daugiabučių namų administravimo nuostatai, kurie galioja nuo 2001 metų. Esą visi pakeitimai buvo derinti su suinteresuotomis institucijomis. Pataisomis buvo siekiama, kad namo administratorius negalėtų teikti ir paslaugų (ten, kur nėra sukurta gyventojų bendrijų).

Esą po visų derinimų, tiek su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM), tiek su kitomis verslo bei socialinėmis institucijomis, netikėtai, prieš pat patvirtinant minėtą nutarimą, kažkieno ranka buvo įrašytas trumpas papildomas sakinys, kuris iš esmės pakeitė visą daugiabučių priežiūros sistemą.

"Derintame Vyriausybės nutarimo projekte 5.5 punkte turėjo būti parašyta, kad daugiabučių administratorius "organizuoja namo bendrojo naudojimo objektų atnaujinimo darbų, nuolatinės techninės priežiūros (eksploatavimo) ir kitų su administruojamu namu susijusių paslaugų pirkimą". Tačiau kažkodėl atsirado papildomai įspraustas skliaustuose sakinys "(jei šių paslaugų jis neteikia pats)". Apie tai sužinojome tik tvirtinant šį dokumentą. Šie 6 žodžiai pakeičia visą esmę, mat tas, kuris organizuoja paslaugų pirkimo konkursus, pats tampa ir paslaugų teikėju, - dėstė jis. - Taigi administratorius gali apklausti keletą reikiamas paslaugas teikiančių įmonių, kurioms lyg tyčia vadovauja draugai, ir paprašyti, kad jie pasiūlymuose įrašytų didesnę kainą. Jis šiuos pasiūlymus atmeta, nes neva pats pasiūlo mažesnę kainą ir pats atlieka tuos darbus, tarkim 1000 litų pigiau. Bet ši kaina gali būti dvigubai didesnė, nei yra rinkoje. Šiuo atveju iš rinkos išeliminuojami visi galimi konkurentai ir pats administratorius tas savo paslaugas parduoda."


Atsirado stebuklingai

SADM Darbo departamento Darbo aplinkos skyriaus vedėjas Romas Kancevičius LŽ patvirtino, kad tie 6 žodžiai skliaustuose atsirado paskutinę akimirką, prieš pat patvirtinant dokumentą. Esą derinant bei diskutuojant jų tikrai nebuvo.

"Čia kažkaip atsitiko, kad prieš pat posėdį atsirado toks įrašas. Ministerija visuomet gaudavo visus šio dokumento projektus, be to, ir patys pastabas rašėme. O šį kartą tik priėmus nutarimą pamatėme tą sakinį", - patikino jis.

Anot R.Kancevičiaus, dėl šių atsiradusių skliausteliuose žodžių ministerija jau sulaukė ir įvairių verslininkų skambučių.


Ginasi praktika Europoje

Už šio dokumento rengimą atsakingas Aplinkos ministerijos Statybos ir būsto departamento Būsto skyriaus vyr. specialistas Vytautas Jonaitis kalbėdamas su LŽ gynėsi, jog minėti žodžiai atsirado prieš pat patvirtinant nutarimą. Jo teigimu, jie atsirado po gautų pastabų, projektą redaguojant.

"Buvo sprendžiamas klausimas, kad tik nuolatinės techninės priežiūros administratorius gali teikti paslaugas ir tik tuo atveju, kai yra patvirtintas savivaldybės darbų sąrašas. Šis momentas ir yra akcentuotas, kad nebūtų dviprasmybės. Remtasi ekonominiais sumetimais, teisingiau, kai pats administratorius teikia ir paslaugas. Yra tokia praktika Europoje ir ji pasiteisina", - kalbėjo vyr. specialistas.

V.Jonaičio teigimu, visos kitos kasdienės paslaugos, jeigu jas reikėtų pirkti rinkoje, gerokai pabrangtų. Neva administratorius užtikrins tokių paslaugų teikimą namui kur kas mažesnėmis kainomis.

"Mažiausią kainą garantuos savivaldybė, kuri ir nustatys darbų sąrašą bei paslaugų tarifą. Yra aiškiai apibrėžtos funkcijos (nutarimo 8 punkte - dėl mokesčių ir įmokų), kurios yra ribotos ir savivaldybės nustatyta kaina, tad didesnių kainų būti negalės, - aiškino jis. - Kaip tik suteikiamas aiškumas dėl tarifų patvirtinimo ir sureguliavimo."


Skaidrumą tikrins gyventojų atstovas

Lietuvos būsto valdymo ir priežiūros rūmų prezidentas Juozas Antanaitis LŽ džiaugėsi 5.5 punkto pakeitimais, nes, jo nuomone, viešieji pirkimai bus vykdomi skaidriau. Mat nuo šiol į pirkimo komisiją bus kviečiamas dalyvauti ir patalpų savininkų išrinktas atstovas. Jis su atrinktais paslaugų teikėjais sudarys sutartis ir kontroliuos, kaip jos vykdomos. O pirkimo rezultatai neva bus skelbiami namo skelbimų lentoje ir interneto tinklalapyje, jeigu tokį turi.

"Jeigu jis perka pats iš savęs, tai jo kaina neturi būti didesnė nei rinkos kaina, o namo savininkų atstovas prižiūrės, kad tai būtų atliekama skaidriai. Juk jis bus vienas iš komisijos narių ir jeigu ką nors administratorius ne taip darys, šis turės teisę pranešti kitiems gyventojams ir pakeisti administratorių. Dėl to šis bijos daryti ką nors neteisėta, - samprotavo J.Antanaitis.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

Populiarūs įrašai